Leo, jak ses dostal do OKINu a co tě přivedlo k bezpečnosti práce?
Do této pozice mě před třemi lety přivedl můj vedoucí, se kterým se známe z mého předešlého působení v OKINu. Už dřív jsem pracoval pro jednu z firem v rámci skupiny, ale pak jsem se na čas přesunul do jiného sektoru, konkrétně do oblasti prodeje letenek a později do automobilového průmyslu. V té době už jsem měl dva malé syny a v práci mi chyběla flexibilita a taky zaměstnání v místě bydliště. OKIN nabízel flexibilitu, která umožňovala řídit si pracovní den podle vlastních potřeb, a k tomu jsem znal dobrý tým. Přijal jsem bez váhání.
A co přesně jako specialista BOZP děláš?
Mám na starost zakázky na Moravě a ve Slezsku. Především dohlížím na dodržování právních předpisů v oblasti BOZP a PO na zakázkách. Zahrnuje to pravidelné kontroly na místě i dokumentaci, abychom měli v pořádku všechny revize, pracovní postupy a kontroly. Nejsem jen v kanceláři; jezdím na pobočky, mluvím s lidmi, vedoucími, zaměstnanci a kontroly provádím přímo na zakázkách. Mám tedy přehled, jak to tam funguje. Občas i školím, naposledy jsem dělal například školení požárních hlídek v Ostravě na Skeletu. K mé pozici se váže taky administrativní práce, jako je aktualizace dokumentace, její revize, správa HSE stránky na firemním portálu, správa školení BOZP e-learningu, nastavování objektových složek zakázek a související úkoly. Účastním se také interních a klientských auditů a příprav na ně.
Jak vypadá audit v OKIN Facility?
Jednou za rok máme velký interní audit, plus minimálně jednou ročně na každém pracovišti roční prověrky BOZP dané právními požadavky. Cíl je nedostatkům předcházet, ale občas narazíme na drobnosti — třeba špatně označený prostor nebo chemii ve špatně označených nádobách. V takových případech je náprava rychlá. Delší lhůta nápravy bývá u různých revizí, ale většinou se plní v termínu. Prověrky nám dávají příležitost se v těchto věcech neustále zlepšovat.
Co Tě na práci v BOZP baví?
Hodně mě baví různorodost práce, že každý den je jiný a spolupráce s pozitivně naladěnými kolegy. Při spolupráci jsou většinou pozitivní, ochotní řešit problémy s nadhledem a klidem, i když čelí náročným situacím, čehož si vážím. Líbí se mi atmosféra ve firmě. Když se bavím i s lidmi, kteří mají vysoké pozice, vždy se chovají s respektem, a to je něco, s čím jsem se v posledním zaměstnání moc nesetkal. Myslím si, že se tím OKIN hodně odlišuje. Zakládá si na pracovním prostředí založeném na vzájemné důvěře a respektu, a to mě hodně těší.
Ale určitě jsou i momenty, které tě na práci tolik nebaví. Co třeba pracovní úrazy?
Úrazy jsou samozřejmě stresující a komplikují práci na zakázkách. Naštěstí jich moc nemáme a nejsou vážné. Když už k nim dojde, je to často lidská chyba nebo zanedbání předepsaných postupů. Pořád na to apelujeme, aby lidé dodržovali bezpečnostní opatření, používali ochranné pomůcky, zajistili si pracovní prostor a měli pracovní oděv. A jedna z věcí, která mě moc nebaví, je to, že pořád musím sledovat změny v právních požadavcích. Změny právních norem a jejich implementace do interních směrnic.
Vidíš prostor pro zlepšení v oblasti bezpečnosti práce?
Určitě. Pokud budou někteří lidé stále brát bezpečnost práce jako něco nepříjemného nebo jako překážku, je to špatně. Pracujeme s kolegy na tom, aby bezpečnostní návyky brali jako samozřejmost, třeba jako připoutání se při jízdě v autě. Spousta kolegů pochopila, že HSE tým je tady pro ně, a ne proti nim. Snažíme se pomáhat, jak to jde a co nejvíce usnadňovat lidem práci, co se týká BOZP a PO.
Jaké byly největší výzvy, se kterými ses během posledních dvou let ve firmě setkal?
Cokoli, co mě může posunout dál, je pro mě výzva. Nejdřív bylo pro mě výzvou podchytit systém při nástupu, další výzva byla revize zastaralé dokumentace a taky navázat kontakt s lidmi. Zjistit reálný stav věcí, jak lidi přistupují k bezpečnosti ve firmě. Každá nová zakázka je svým způsobem posun dále, jelikož jsou různorodé a učím se novým věcem. Momentálně jsme získali podrobné informace z našich zahraničních poboček, kde nastavujeme požadavky, aby se jejich BOZP a PO ubíralo správným směrem. Můj první rok byl hodně o navazování kontaktů. Objížděl jsem všechny pobočky, upevňoval jsem vztahy.
Je něco, co nás odlišuje od konkurence v oblasti bezpečnosti práce?
Důraz na detaily. Když přebíráme zakázku po jiné firmě, rozdíl je vidět hned. Chceme, aby i bezpečnost byla samozřejmostí, která nikoho neobtěžuje, ale byla považovaná za součást práce.
Jak trávíš volný čas?
Volného času moc nemám, protože mám dva malé kluky, kteří mi ho naplňují bez ptaní. Rád chodím do přírody a podnikáme s rodinou výlety po horách. Dříve jsem hrával stolní tenis, ale to už dnes nestíhám. Pokud si ale přeci jen najdu chvilku, setkávám se s kolegy z jiných firem a sdílíme zkušenosti z praxe. Baví mě osobní rozvoj a je to i věc, kterou oceňuji na OKINu. Jsem součástí OKIN Sdílny, kde se také věnujeme školením a praktickým modelovým situacím v pracovním prostředí. Možnost neustále zvyšovat svou kvalifikaci je super věc.
Máš nějaké sny a ambice? Kde se vidíš dál?
Zajímá mě oblast krizového managementu (Business Continuity Management, dále jen BCM) a chtěl bych se v ní dále posouvat, a třeba jednou dělat audity jako první certifikovaný BCM auditor v ČR. A můj osobní sen je postavit dům nebo koupit dům, a mít tak nezávislé bydlení, kde bychom měli svůj klidný prostor, což je dnes prakticky luxus.
Leander Raab se narodil v prosinci 1989 v Opavě a po 8letém gymnáziu studoval Fakultu bezpečnostního inženýrství v Ostravě, kde se zaměřil na oblasti jako bezpečnost, krizové řízení a zabezpečovací systémy. Po ukončení studia pracoval jako BCM koordinátor pro OKIN Process. Dodnes se věnuje BCM, přednáší na VŠB-TUO v Ostravě, je certifikovaný BCM manager dle ISO 22301 a uchází se o auditora BCM, v oblasti přípravy firem na mimořádné události. Po pětileté odmlce pracoval jako Security a BCM Manager a BOZP specialista v jiných firmách, ale jeho spojení s OKINem zůstalo. Po nabídce nahradit odcházející specialistku se opět připojil ke skupině OKIN. Ve volném čase rád cestuje a tráví čas s rodinou a dvěma syny.
Leander je nezvyklé jméno v České republice. Leander hodnotí netypické jméno jako plus, protože je nezaměnitelné. „Lidi si mě lépe pamatují a nikdy si mě nepletou s někým jiným,“ říká.
Oblíbený film: Kmotr
Oblíbená barva: modrá
Oblíbená kniha: knihy Dana Browna
Oblíbené jídlo: steak, sushi
Oblíbený drink: pivo, rum
Životní motto: „Lepší je být připraven, než být zaskočen.“