Martine, co tě přivedlo k práci ve facility byznysu?
Po odchodu z armády v roce 2013 jsem stál na pracovní křižovatce a hledal novou výzvu. Tehdy mi někdo ze známých doporučil společnost OKIN Facility, která hledala kolegy na zakázky na Moravě. Nastoupil jsem jako facility specialista a krok za krokem jsem se posouval dál, až jsem se dostal na pozici contract managera.
Co tě přimělo odejít z armády?
Nejsou za tím žádné složité důvody. V armádě jsem byl spokojený, ale kvůli personálním změnám bych se musel přestěhovat do Prahy, což jsem už nechtěl. I když pocházím ze severních Čech, mám rodinu a zázemí v Olomouci a zůstat tam bylo pro mě prioritou.
Každopádně šlo o velkou profesní změnu. Co ses musel naučit?
Facility management je ve srovnání s působením v armádě úplně jiný svět. Musím soustředit na správu svých zakázek, spokojenost klienta a ekonomické aspekty, které v armádě nehrály zásadní roli. Celkově tato práce vyžadovala komplexní změnu přístupu.
Co pro tebe znamená být contract managerem a jaké to obnáší výzvy?
Role contract manažera je hodně rozmanitá. Musím se starat o smlouvy, vést tým, komunikovat s klienty a zajistit, aby všechno fungovalo hladce. Nejvíc je důležité chápat potřeby klienta, efektivně s ním komunikovat a rychle řešit problémy. Ale bez dobré týmové spolupráce a vzájemné důvěry by to nešlo. Velkou výzvou je pak spuštění nových zakázek, které je třeba zrealizovat v krátkém čase. Shodou okolností už při mém nástupu jsem pomáhal nastartovat velkou zakázku v Ostravě, a to mě profesně hodně posunulo.
Říkáš, že týmová spolupráce je klíčová. Jak tvůj tým funguje a jak k jeho vedení přistupuješ?
V mém týmu je osm manažerů a dalších padesát kolegů na různých pozicích. Každé ráno máme hromadný „confcall“, kde řešíme úkoly a problémy, celkový stav na zakázce a denní plán. Pokud například nastala havárie, tak se zaměřujeme na to, abychom měli dokonalý přehled o situaci a věděli, jak ji řešit. Kromě toho probíráme i věci, které by mohly být užitečné pro ostatní členy týmu. Pro mě je klíčová důvěra a otevřená komunikace.
Kde všude řídíš zakázky?
Skoro po celé republice – od Prahy, přes Pardubice, Brno až po Ostravu. Každá zakázka je jiná, a to mě na mé práci baví. Nesedím pořád v kanceláři, ale můžu se potkávat s klienty a lidmi v terénu. I díky tomu, že do mého portfolia spadají zakázky, kde neprovádíme jen klasickou technickou údržbu, ale nově i údržbu stavební.
Máš radu nebo tip pro někoho, kdo ve facility právě začíná?
Základem je pochopit, jak funguje facility management a komunikovat s klientem. Nic nenechat „vyšumět“ a řešit problémy hned.
V práci si často usměvavý a plný energie, ale co děláš, když zrovna v práci nejsi? Máš nějaký koníček nebo zálibu, která tě baví?
Jednoznačně je to kynologie a práce se psy, i když sám psy necvičím. Snažím se především podporovat svou manželku, která se psům věnuje od dětství. Postupně jsem se do kynologie zapojil a stal se z ní náš společný koníček, který zabere spoustu času. Pravidelně jezdíme na tréninky, a to i do zahraničí, kde si s přáteli vyměňujeme zkušenosti. Nejčastěji míříme do Polska, kde je vynikající zázemí pro kynology. Kromě toho jsem trojnásobným dědečkem, což mi dělá velkou radost, a svůj volný čas proto rád trávím s vnoučaty.
Je něco, co ses při práci se psy naučil a co ti pomáhá i v práci s lidmi?
Práce se psy mě naučila, jak důležitá je důslednost a férový přístup. Když jste ke psům spravedliví, vrátí vám to svou loajalitou. Myslím, že to samé platí i pro práci s lidmi.